Web sitemize hoşgeldiniz. Size faydalı olmak için buradayız :)

Hindistan Cevizi Neye Faydalıdır?

Hindistan Cevizi Neye Faydalıdır?

Hindistan cevizinin sağlık için sayısız faydası vardır. Hem cilt bakımında hem de vücut sağlığını korumak adına oldukça önemlidir. Hindistan cevizi neye yarar ve hindistan cevizi neye faydalıdır sorularınızın cevaplarını makalemizde bulabileceksiniz.

Hindistan cevizi asırlarca Hint evlerinde alternatif tedavi için kullanılmıştır. Hatta hala kullanıldığı bilinmektedir. Her ne kadar ülkemizde tüketimi yaygın olmasa da sağlıklı yaşam adına tüketen bir azınlık mevcuttur.

Hindistan cevizinin tadı ve görüntüsü yetiştiği topraklara göre değişkenlik göstermektedir. Başta yeşil renkli olan Hindistan cevizi olgunlaştıkça kahverengine döner. Etrafındaki sert ve kalın kabuğun içinde, beyaz ve yenilir bir kısım bulunur. Sert kabuğun iç kısmını kaplayan beyaz kısmın içi boştur ve burada bir miktar su bulunur.

Hindistan cevizinin faydasını görmek ve ondan en iyi şekilde yararlanmak için içinde bulunan sıvı mutlaka tüketilmelidir. Hindistan cevizinin ve suyunun, hamile bayanlar da dâhil olmak üzere her yaştan insanın sağlığında olumlu etkileri vardır.

Hindistan cevizinin faydaları içeriğinde bulunan maddelerden de anlaşılabilir. Karbonhidratlar bakımından oldukça zengindir. Lif deposu bir besindir ve bol miktarda protein içerir. Aynı zamanda Niasin, pantotenik asit, piridoksin, riboflavin, tiamin, C, E ve K vitaminleri içermektedir. Tüm bunların yanı sıra kalsiyum, demir, bakır, magnezyum, manganez, fosfor, selenyum, çinko içerir ve sodyum, potasyum açısından oldukça zengindir.

Hindistan Cevizinin Sağlığa Faydaları

Hindistan cevizinde doymuş ve doymamış oldukça fazla yağ bulunur. Bu yağlar, yağ asitleri ve trigliseritler içerirler. Yağ asitleri vücut tarafından farklı şekilde emilir, başta Alzheimer ve epilepsi gibi rahatsızlıklar üzerinde tedavi edici bir etkisi olduğu söylenmektedir.

Hindistan cevizinin faydaları/hindistan cevizi neye faydalıdır

 • Hindistan cevizi, lif deposu bir besindir. Bu özelliği ile glikoz salgılanmasını yavaşlatır. Aynı zamanda enerjiye dönüştürür ve hücrelere aktarır. Kandaki şeker dengesini korur. Bu durum diyabet riskini azaltır.
 • Kolay sindirilen bir besin olduğundan, sindirim sistemi ve bağırsak sorunları için faydalıdır. Kusma ve bulantı gibi sorunları da azaltır.
 • Kinetin ve trans-zeatin bakımından oldukça zengin bir besindir. Bu maddeler hem anti kanserojen hem de yaşlanmayı yavaşlatan özellikler taşır.
 • Antiviral, antifundal, antibakteriyel ve antiparazitik özellikleri ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Bakteri ve virüslere karşı vücut direncini yükseltir.

(NOT: Hindistan cevizi yağı boğaz enfeksiyonları, bronşit, idrar yolu enfeksiyonu ve tenya gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir.)

 • Karın boşluğundaki yağların eritilmesine büyük ölçüde katkıda bulunur. Aynı zamanda karındaki yağların oluşmasına sebep olan rahatsızlıkların tedavisinde de etkilidir.
 • Yağları yakar ve enerjiyi arttırır. Yorgunluk hissini ortadan kaldırır.
 • Hindistan cevizi vücuda iştah azaltıcı maddeler salgılar ve tokluk hissi verir.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını önleyen bir besindir.
 • Kolesterol seviyesini dengeler ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Virüs, bakteri ve mantarları öldürür. Bu tür hastalıklara sebep olan mikropları ortadan kaldırır.
 • Hindistan cevizinin suyu ağızdaki bakterileri öldürme ve kokuyu giderme konusunda etkilidir.
 • Kemik sağlığını koruyan bir besindir. Aynı zamanda dişlerin ve kemiklerin gelişimini destekler.

Hindistan cevizi neye faydalıdır kısmı, vücut sağlığıyla sınırlı değildir. Cilt ve saç bakımı konusunda da oldukça etkili bir besindir. Kuru ciltlerdeki dökülmeleri engeller ve cildi dış etkenlere karşı korur. Kan dolaşımını hızlandıran özelliğiyle cildin daha hızlı temizlenmesini sağlar.

Hindistan cevizi saçların dökülmesine sebep olan unsurları ortadan kaldırır. Saç diplerine, kafa derisine uygulandığı takdirde kepek sorununu ortadan kaldırır. Saçlara parlak ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Hindistan cevizi başta cilt kanseri olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır. Fakat her besinde olduğu gibi fazla tüketimi sağlığı olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple kararında tüketilmelidir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

istanbul escort-