Web sitemize hoşgeldiniz. Size faydalı olmak için buradayız :)

Enginar Neye Faydalıdır?

Enginar Neye Faydalıdır?

Enginar neye faydalıdır, enginarın faydaları ve enginar neye iyi gelir yanıtları makalemizi okuyarak bulabilirsiniz. Enginar deve dikeni ailesindendir. Daha çok Akdeniz bölgesinde yetişen ve kış aylarınca bolca tüketilen enginarın birçok faydası vardır.

Geçmişte fazla üretilmediği için bulunması zor ve oldukça pahalı bir sebze olan enginarın yaprakları vardır ve boyu 1-2 metreye kadar uzayabilir. Aynı zamanda açık pembe renkli çiçekleri vardır ve üzerinde yenilebilen tohumları bulunur.  Enginar içerisinde bol miktarda bulundurduğu C ve K vitaminleri sayesinde düzenli tüketildiğinde vücudun ihtiyaç duyduğu demir, potasyum, çinko ve magnezyumu sağlar. Bununla birlikte kalsiyum yönünden oldukça zengin bir besin kaynağı olan enginar vücudun ihtiyacı olan lifi de giderir.

 

Enginar neye faydalıdır / Enginarın Sağlığa Faydaları

  • 100 gramı sadece 47 kalori olan enginarın yağ oranı da oldukça düşüktür.
  • Enginar diyet lifi açısından zengindir ve mide sağlığı için önemli olan bu lifli yapısı sayesinde sinirim sistemi için çok faydalıdır. Zengin lifli içeriği ile mideyi güçlendirir, hastalık riskini azaltır ve kolon kanserine neden olabilecek unsurlara karşı vücudu korur.
  • İdrar sökücü özelliği ile ishal sorunu yaşayanlara enginar tüketimi tavsiye edilmez. İshal sorunu ile sıvı kaybeden vücut eğer enginar tüketilirse daha da sıvı kaybı yaşar. O yüzden enginar tüketimi bu durumlarda tercih edilmez.
  • Aynı zaman da oldukça etkili bir antioksidandır enginar ve bu vücuda birçok katkı sağlar. Öncelikle vücut için hayati önem taşıyan organların sağlığını korur. Aşırı kolesterol ile zarar gören vücut ve özellikle karaciğer için yapılması gereken emilimde vücudun ve karaciğerin yükünü hafifletir. Yine aynı şekilde yüksek kolesterol sebebiyle karşılaşılabilecek felç ve inme gibi risklerden de korur.
  • Enginar kolesterol seviyesini olması gereken sağlıklı seviyede tutar. Enginar yaprakları kötü seviyedeki kolesterolü düşürür, iyi kolesterol üzerinde de olumsuz bir etkisi yoktur.
  • Bünyenin aşırı derecede demir eksikliği sebebi ile yaşanan anemi hastalığına karşı zengin demir içeriği ile enginar şifa kaynağıdır. Düzenli kullanım ile hastalığın tedavisinde kullanılabilir.
  • C vitamini deposu olan enginar 100 gramında yaklaşık olarak %20 C vitamini sağlamaktadır. Bu özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu virüslere karşı da etkili bir şekilde korur.
  • Enginar kemik sağlığı açısından önemli olan K vitaminine de sahiptir. Bu özelliği ile Alzheimer hastalığı riskini azaltır ve sinir sistemi üzerinde olumlu bir etki yaratır.
  • Enginar hücrelerin hareketleri için gerekli olan niyasin ve B-6 içerdiği için hücre sağlığını korur ve hasarlı hücreleri onarmada ciddi bir katkısı vardır.

Potasyum, kalsiyum, demir, bakır, fosfor ile beraber birçok mineral açısından da oldukça zengin besin kaynağıdır. İçeriğindeki vücut sıvılarının önemli bileşeni olan potasyum ve sodyum sayesinde kan hızını düzenli bir seviyede tutmaya yardımcıdır. Hastalıklarla mücadele bu zengin yapısı oldukça yardımcıdır, mikropları vücuttan atmada önemli katkısı bulunur. Kırmızı kan hücrelerinin sağlığının korunmasını sağlarken aynı zamanda sayılarının da artmasını sağlar.  Tüm besinlerde olduğu gibi birçok faydası olsa da enginar da bir miktardan sonra aşırı tüketilmemelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

istanbul escort-