Web sitemize hoşgeldiniz. Size faydalı olmak için buradayız :)

Ayva Neye Faydalıdır?

Ayva Neye Faydalıdır?

Ayva meyvesinin tarihi çok eski zamanlara uzanmaktadır. Ayva neye faydalıdır, Eski çağ uygarlıklarında ayvanın reçel, bal, ayva suyu ve çeşitli yemeklerde kullanıldığı bilinmektedir. Hatta ayvanın kokusundan kaynaklı parfümü de yapılmıştır. Aynı zamanda ayvanın çekirdeği ve yaprağı ilaç sanayide kullanılmaktadır. Ayvada bulunan vitaminleri yazacak olursak; A, C ve B2 vitaminleridir. Bunun dışında protein ve organik asit bakımından da oldukça zengin bir meyvedir. Şeker oranı düşük olduğundan diyabeti olan kişilerin kararında tüketebilmelerinde bir sakınca yoktur.

Ayva neye faydalıdır diye soracak olursanız, ayva için ilk olarak çocukları ele alacak olursak bağışıklık sistemlerini güçlendirerek korunmalarını sağlar ve büyüme gelişmede yardımcı olur. Yetişkinlerde yaşa ya da diş sağlığına bağlı oluşan ağız kokusunu gidermede rol oynar. Ayvanın faydaları arasında bağırsakları düzenleme, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı belirtilmektedir.

Ayva neye faydalıdır? Ayvanın yararları nelerdir?

  • İnsan vücudu için bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
  • Mide ve bağırsak hastaları için haşlanarak yenildiği zaman ağrıyı azaltır ve rahatlama sağlar.
  • Cildi temizleyerek yağlanmayı giderir cilde parlaklık sağlar.
  • Mevsimler geçişlerde tüketildiği zaman vücudun daha az etkilenmesine yardımcı olur.
  • Diyare(ishal) durumlarında etkili olmaktadır. Özellikle çocuklarda oluşan ishali durdurmak için ayvanın komposto halinde verilerek yedirilmesi önerilmektedir.
  • Ayvanın hoşafının yapılarak tüketilmesi ağız içi oluşan aft dediğimiz yaraların iyileşmesini sağlar.
  • Kalpte meydana gelen çarpıntıyı ve sıkıntı halini giderir.

Ayvanın yapraklarından yapılan çay sakinleştirici etkisi göstererek sinirleri yatıştırmaya yardım eder. Meyvenin kendisinden üretilen reçel, sindirim sorunu yaşayan kişilerde sindirim yolunu düzenleyerek rahatlamayı sağlar. Ayvanın suyu sıkılıp içildiğinde iştah sorununu giderir. Ayrıca böbrek ve idrar yollarında oluşan iltihabı gidermeye yardımcı olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

istanbul escort-