Web sitemize hoşgeldiniz. Size faydalı olmak için buradayız :)

Avakado neye faydalıdır?

Avakado neye faydalıdır?

Öncelikle avakado neye faydalıdır onu anlatmakla başlayalım. Avakado, dış görünüş olarak bir armuda benzer ancak biraz daha büyüktür. İçi ise beyaza yakın kremdir ve ortasında kocaman bir çekirdeği vardır. Sıcak iklim meyvesi olan bu yiyecek ülkemizde akdenizin kıyı kesimlerinde yetişir ve yetiştirilir. Ağaçtan toplayıp yemek isteyenler için, sert bir meyvedir yenebilecek bir kıvama gelmesi için birkaç gün bekletilmesi gerekmektedir.

Avakadonun faydaları, enerji vericilik bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Aynı zamanda yağ ve protein bakımından da zengindir. İçerdiği vitaminleri şöyle sıralayabiliriz; A, E ve B grubu vitaminlerinin yanı sıra potasyum gibi mineralleri de içermektedir. Avakado neye iyi gelir sorusuna da; dokuların ve cildin yenilenmesini sağlar ve oluşmuş yaraların iyileştirme sürecini hızlandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kabızlığa iyi gelir. Yaşlılığa girişte buna sebep olan zararlı toksik maddeleri etkisiz duruma getirerek yaşlılık belirtilerinin erken ortaya çıkmasını engeller.

Avakado neye faydalıdır? Avakado neye yararlıdır?

  • Lif içeren bir meyve olduğundan dolayı hazımsızlığa iyi gelir.
  • Bağışıklık sistemi henüz gelişmekte olan çocuklar için bağışıklık sistemlerini güçlendirir.
  • Yüksek çıkan tansiyonu düşürür.
  • Üreme sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.
  • İçeriğinde bulunan doymamış yağ asitleri kolesterolün yükselmesini önleyerek kalp ve damar hastalıklarını önlemede ilaç görevi görür.
  • Kuru ciltler için ilaç gibidir deriyi yenileyerek nemli kalmasını sağlar.
  • Protein açısından diğer meyvelere oranla çok zengindir.
  • Avakado içerdiği potasyum sayesinde insanda günlük yapılan işlerden bitap düşen vücudun direncini arttırarak meydana gelen uyuşukluğu gidermede rol oynar.

Avakado bir meyve olarak bilinse de sos yapımlarında, salatalarda ve aperatif yiyecek olarak da tüketilebilmektedir. Avakadoyu yumuşadıktan sonra ezerek salatalarına katabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

istanbul escort-